Поради новата дрога 150 луѓе во болница!


Повеќе од 150 луѓе побарале медицинска помош откако конзумирале дрога наречена „strongman“ на југот од Полска.nova droga

Конзументите од кои многумина се од градор Каровице, почнале да ги полнат болниците во четвртокот. Три лица се притворени под сомнение дека тргувале со таа дртога и би можеле да се соочат со затворска казна до 10 години.

Дротата „strongman“ некогаш се сметаше за легално направена дрога од контролирани супстанци, но на почетокот на јули е додадена на листата забранети наркотици во Полска, пренесе Ројтерс.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1