Поради овој човек не сте фатиле во кладилница – Фото од местачот на натпревари


Организираната криминална мрежа местелс над 380 фудбалски натпревари ширум Европа, најмногу во Германија, Унгарија, Финска, Австрија и Словенија, а осмомничени се преку 400 луѓе кои се смета дека се вмешани во местењето на натпреварите.mestac na naptrevariГлавниот човек на ,,Сингапурската мафија”, Тан Сет Енг или попознат како Дебелиот Тан е ,,мозокот” на целата криминална мрежа. Почнал со илегално обложување во раните деведесети години кога работел како фудбалски обложувач.

Од Сингапур побегнал во 1994. година зошто заглавил и не можел да плати облог од милион и пол долари за еден натпревар. На крајот сепак се договорил околу исплатата, па се вратил во својата земја во 1998. година, кога наводно веќе стекнал големо искуство во местењето на натпревари, па го превзел водството на ,,Сингапурската мафија” која се занимавала со местење на фудбалски натпревари.

главен ментор на Тан бил индиски бизнисмен со име Пилај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1