Поради трагичната судбина на оваа жена Дино Мерлин ја испеа најтажната песна


Имала семејство, сопруг кој ја обожава, деца, невидена убавина, а потоа ја добила злокобната вест. Емка Хусеинбеговиќ била сопруга на познатиот босански пејач, Елдин Хусеинбеговиќ. Биле убав и среќен пар, меѓутоа, Емка се разболелаfioewjfiowrigjea-14476

Емка се разболе од мултиплекс-склероза.Иако некои успеваат со оваа болест да доживеат длабока старост, Емка не успеала долго да ја држи болеста под контрола. Прво почнале да и откажуваат моторните функции и завршила во инвалидска количка, а поота и ослепила.

Љубовта и посветеноста кон сопругата му беа мотив на популарниот кантавтор да напише неколку од најубавите свои песни. Едната од нив, „Да шутиш“, ја отпеа со Дино Мерлин. Во таа пригода, Елдин кажа:

„На личноста што најмногу ја сакам не можев да ѝ подарам чевли, бидејќи таа не оди. Ни книга, бидејќи не гледа, па дојдов на идеја на сопругата Емка да ѝ подарам албум. Мојата жена е слепа и во количка е. Кога би можел да го вратам времето и кога би знаел дека ќе ослепи и ќе биде во количка, повторно би ја оженил.“

Во април 2013 година, по неколкугодишна борба со оваа тешка болест, Емка почина.

Три месеци по нејзината смрт Елдин повторно се ожени, со Сезан подоцна добил и ќеркичка.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1