Последни информации – Во авионот се пренесувале лесно запаливи материи


Последните информации велат дека во исчезнатиот малезиски авион имало Литиум-јонска батерија која може да биде многу нестабилна доколку се најде на големи височини.

avion malezijaИстата според експертите може да биде лесно запалива.

Во авионите на патниците им е забрането да носат мобилни телефони во кои имаа батерии направени литиум јонски материјал. Истиот е забрането да го има во багажот со кој патуваат. Ваквата забрана е воведена од 1 јануари 2008 година, а батериите забранети за лет се сите оние кои имаат било каков траг од литиум во себе.

Преносот на овие батерии е дозволен, но под одредени услови. Тие не смеат да се користат и мора да бидат спакувани во оригиналното патување.

Нови сознанија за авионот нема. Авиони и бродови се уште го пребаруваат делот од океанот каде што сателитите наводно снимиле остатоци од авион.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1