Постои племе чии луѓе никогаш не се разболуваат и трчаат како маратонци (Видео/Фото)


На земјата постои едно племе чии житли никогаш не боледувале од рак, мозочен удар, неизлечливи вируси – тие се мистерија и за научниците.

Племето Тарахумара, живее на дното на Кањон, во планините Сиера Мадре, северно од Мексико.

Жителите се сите витки и здрави, а во одлична физичка форма се и по 90 тата година од животот. Најголемиот дел од нив умира од длабока старост и има дел од несреќни случаи.

Натприродно се издржливи, можат да трчаат и до 200 километри одеднаш. Пацифисти се и во нивниот речник не ни постои зборот насилство, освојување и суровост. Тие живеат во општество во кое нема казни, бидејќи нема злосторства. Нема социјални групи, бидејќи нема богатии сиромашни. Тие дури немаат парични единици.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1