Пожарот на Закинтос надвор од контрола, наредена евакуација


Надвор од контрола е пожарот кој избувна на Закинтос, Грција во реонот на селата Агалас и Кери, објавија грчки медиуми.

Според државната ТВ, два пожара се шират, а едниот зафатил хотел во кој биле сместени 120 туристи. Оштетен е покривот на хотелот.

Двете села се евакуирани навреме, јавија медиумите, а силни полициски сили ја контролираат зоната. Особено е драматична состојба околи селото Кери, а очевидци велат дека пожарот зафатил неколку периферни куќи, но тоа не е потврдено од пожарникарите.

Над 170 грчки пожарникари цела ноќ водеа битка со огнените јазици на островот Закинтос, а шумскиот пожар, речиси 24 часа подоцна, сѐ уште не е ставен под контрола.

Во пожарот што изби вчера околу 11 часот во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, материјална штета претрпеа неколку куќи, а две села и еден хотел беа превентивно евакуирани.

Вчера беше многу опасна ситуацијата. Фронтот и понатаму е голем, над 10 километри, но во текот на ноќта имавме промена на правецот и сега ситуацијата е побезбедна, вели градоначалникот на Закинтос, Никитас Аретакис за грчкото радио „Тема“ и додава дека неколку домови претрпеа штета, а горат илјадници хектари шума.

Доцна синоќа на островот пристигнаа пожарникари од Солун, но и генералниот секретар за цивилна заштита, Никос Хараљас. Во справувањето со огнените јазици учествуваат 171 пожарникар со 52 возила, две специјални пожарникарски единици, девет пешадиски единици, два авиони и четири хеликоптери, а помагаат и 13 цистерни од општината.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, на плоштадот во едно од селата во близина на пожарот, кое што беше евакуирано вчера, се наоѓа координативниот центар, а генералниот секретар за цивилна заштита ги координира активностите на пожарникарите и инволвираните во гаснењето на пожарот.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1