Пратениците ќе расправаат за мандатот на Груевски откако Џафери ќе се врати од службен пат


Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во Собранието.

Груевски е веќе половина година во бегство со што се исполнуваат условите да му биде одземен мандатот по основ на отсуство од шест месеци.

Претседателот на собраниската Комисија, Павле Богоевски вели дека за мандатот на Груевски недвојбено ќе се расправа, но дека не може

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1