Пред 10 години останала без работа: Денес има екстра приходи од 4000 евра


Сребра Величковиќ од Јовановац (кај Крагуевац) пред точно 10 години останала без работа, но не чекала да и падне нешто од небо.

Денес, таа додека ја чека својата пензија има приходи од производство на расад. Како што пренесува порталот Фактор, таа од оваа работа заработува по 4.000 евра.

Не користи пестициди, или скапи хормони за раст на она што е засадено во пластениците.

Жената работела во градежна фирма, но транзицијата си го направила своето и таа се решила со знаењето кое го има бидејќи пораснала на село да си помогне себе си, иако знаела дека не може да очекува голема сума. Пластениците со кои располага не се репрезентативни, но се функционални.

Расадот го продава на пазар, а најмногу се бараат домати.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1