“Предизвикот на полевање со студена вода” досега собра 94,2 милиони долари


Организацијата за борба против амиотрофична латерална склероза (АЛС) објави дека од 29 јули кога почна досегас, добиле донација во вкупна вредност од 94.200.000 $, додека во истиот период минатата година, собрале едвај 2,1 милиони долари.

lewis-stacy-icebucket-640x360-650x325“АЛС асоцијацијата доби голема сума на пари, што за нас значи голема одговорност”, изјави рече Барбара Њухаус, претседател и извршен директор на организацијата.

“Се обврзуваме на апсолутна транспарентност и редовно известување на заболените од АЛС, нашите донатори, медиумите и јавноста за паметните инвестиции во областите кои најмногу ќе придонесат во борбата против оваа тешка болест.”

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1