Ќе се гради вториот дел на скопската жичница – од Капиштец до Средно Водно


Жичницата на Водно ќе почнува од црквата „Свети Јован” во скопската населба Капиштец. Министерството за транспорт и врски веќе распиша оглас за изработка на проект.

vodno_zicaraСега жичницата го поврзува Средно Водно со Милениумскиот крст. Почетната станица ќе биде кај црквата, а втората станица кај детската болница.

Првиот дел од жичницата „Милениумски крст” беше пуштена во употреба во 2011 година.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1