Предлогот за мерки за претпазливост за „Тендери“ кај судија на претходна постапка


Предлогот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување мерки на претпазливост против две лица од предметот „Тендери“ е распореден кај судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Како што информира Судот, судија на претходна постапка треба да ги повика лицата за кои се однесува предлогот за да се произнесат во врска со него. За сите нови дејствија поврзани со предлогот, најавува Судот, јавноста ќе биде дополнително информирана.g_osnoven-sud11

Со предлозите за мерки за претплазливост што СЈО ги достави вчера до Основниот суд Скопје 1 се бара осомничените лица да се јавуваат еднаш неделно, односно секој вторник во 10 часот кај определено службено лице во Основниот суд Скопје 1 Скопје.Воедно, за двете осомничени лица е побарано определување и мерка претпазливост одземање на патна исправа, поради, според СЈО, постоење околности кои упатуваат на опасност од бегство.

„Тендери“ е истрага што СЈО ја објави вчера, а се однесува за изведување градежни работи на Музејот на македонската борба за државност и самостојност во Скопје, заедно со истрагата „Топлик“ во врска со продажба на градежната парцела за изградба на резиденцијалната насeлба „Сончев град“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1