Предупредување: Овој диететски производ е опасен и штетен


Диетскиот додаток во исхраната, односно суплементот „окси елит про”, кој се произведува во Америка, не е безбеден за здравјето, соопштува Министерството за здравство.

SuplementОвој суплемент најчесто се купува онлајн, па министерството за здравство од Србија ги предупредува своите граѓани да не го купуваат. говски онлајн, го стори тоа на свој ризик, предупредува Министерството.

Во Америка поради користење на овој додаток 22 граѓани се хоспитализирани со симптоми на акутен хепатитис , а еден дури и починал.

Американската агенција за храна и лекови пријавила можни несакани реакции на овој додаток во исхраната.

Овој производ се рекламира на пазарот како производ за максимална помош во согорување на масните наслаги.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1