Принцот Хари убил талибански командант


27 годишниот принц кој е ко-пилот на воен хиликоптер Апачи бил дел од акцијата за следење на талибанкиот терористички лидер.

Prince-Harry-Apache-train-0

Кога го нашле имал задача да ја погоди целта со проктил тежок 45 килограми. Според  Дејли Меил ова му била првата акција на принцот Хари против талибански водач.

“Бевме на должност кога пристигнаа Апачи хиликоптерите“, изјавил еден од војниците.“Кога го слушнав гласот, знаев дека големиот Х дојде да ни помогне да го фатиме тој талибански командандт“.

Капетанот Хари Велс, или големиот Х, како ко-пилот, има задача да да комадува со мисиите, да ракува со оружјето, да насочува и ако е потребно, да превземе контрола над некоја воена акција.

Неговиот татко, принцот Чарлс е горд на неговата храброст и решителност да биде на воените полиња.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1