Продал 40 години стара кола сега има доволно пари за цел живот


Руина Астон Мартин, кој 40 години беше заборавен под еден куп на ѓубре беше продаден за неверојатна сума на пари.

Астон Мартин DB4 беше прв комерцијален автомобил кој постигнува од нула до стошеесет километри на час за помалку од 30 секунди, кога е претставен во 1958 година.auto-3

Сепак, еден од сопствениците на овој модел целосно заборави за тоа и го остави да скапува на цели 40 години.

По неговото повторно откривање, британскиот спортски автомобил излезе на аукција во Аризона, пренесува Express.co.uk

Сите на аукцијата ја признаа нејзината вистинска вредност и Aston Martin беше продаден за неверојатни 374.000 долари – што е речиси 100 пати повеќе од неговата оригинална цена пред реставрирањето.

Помеѓу 1958 и 1963 година направени се вкупно 1.200 примероци од DB4 модел а го замени еден од најпознатите автомобили во светот – DB5 управувано од страна на Џејмс Бонд.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1