Пронајдена планета надвор од сончевиот систем на која врне дожд


Тим американски астрономи пронајде планета надвор од сончевиот систем, од нашата одалечена 7,3 милиони светлосни години и на која врне дожд!mega planeta

Новооткриената планета “WISE J0855-0714” е поголема од Јупитер дури 10 пати. На неа температурите се сибирски – од минус 48 до минус 13. Дождовната планета ја “откри” телескоп долг 6,5 метри наречен Магелан.

Ова е прв пат надвор од сончевиот систем да се откријат дождовни облаци, кои во иднина би можеле да обезбедат опкружување за можен живот на човечкиот вид.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1