Пронајдена уште една – досега непозната бајка од Андерсен


bajka andersenНова досега не објавена бајка оф Ханс Кристијан Андерсен е пронајдена меѓу документите во државната архива за Данска за Фин и Оденсе.

Ја пронашол локалниот историчар Есбен Браге, тој претпоставува дека можеби е и првото дело на славниот писател.

Потврдено е дека се работи за бајка на Андерсен под наслов „Свеќата која брои“, а се вели дека оваа бајка тој ја подарил на извесна „Мадам Бункефлод“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1