Пропаѓа куќата каде претстојувала Мис Стон (Видео/Фото)


Историчарите потврдуваат дека Мис Стон престојувала неколку дена во МАлешевијата Ѕвонко Скендерски, кустос на Музејот на Берово истакнива дека востаниците во еден период престојувале неколку дена во куќата на Гаштеовци, но морале и од таму д а избегаат, но жителите на село Ратево си го чуваат споменот на куќата….

kukja mis stounСкендерски , сепак, не наоѓа докумнети за раѓањето на бебето на Катерина Цилка во Ратево и вели дека бебето е родено на Пирин планина каде што е четата. Многу пати с е најавуваше и се зборуваше з а иницијативи за обновување на овој спомен на Мис Стон во Ратево.

Но од тие иницијативи, на дело нема ништо.

Остануваат старите греди и срушените ѕидови на куќата молкум да сведочат за аферата која пред 112 години ги полнела насловните страници на европскиот и амеркианскиот печат.

malesh-net.com

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1