Првата жичница на вода во Македонија ќе се гради во Дојран


Првата жичница на вода во Македонија ќе биде изградена на Дојранското езеро, со што Дојран ќе влезе во списокот на светските туристички дестинации познати по забавите на вода.

dojranskoЗаедничкиот мониторинг комитет со седиште во Солун, го одобри проектот со кој општина Дојран аплицираше на ИПА повикот за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција, во соработка со општина Кукуш. Неговата реализација ќе почне веднаш по собирање и подготовката на целокупната документација.

Популарно наречениот „кејбл парк“   е забавен парк каде посетителите со помош на специјална опрема што ќе ја поседуваат или изнајмуваат, со помош на електрично управувани кабли, ќе можат да скијаат на вода преку целата година. Спортот е многу популарен во Европа, а Дојран ќе биде првото туристичко место во земјава што ќе ја нуди оваа забава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1