Рецепт: Бадниково лепче


Состојки

 • badnikovo-lepce-2.jpg-d8f8bc250 мл млака вода
 • 1 квасец
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • пола лажичка шеќер
 • 1 лажичка сусам
 • 1 лажичка буковец
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка семки од сончоглед
 • 1 лажичка семки од тиква
 • 1 лажичка ленено семе
 • 1 лажичка афион
 • 500 гр брашно
 • 1 лажица палента

badnikovo-lepce-1.jpg-3da195Подготовка

Од горе наведените состојки се замесува тесто понамеко и се остава да кисни 20 минути.Потоа пак се размесува, се прави векна, кисни уште 15 минути и се печи на 180 степени.
По желба од тестото може да се направат топчиња 7-8 и во едно од нив да се тури паричка за бадниковата вечер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1