Розеви делфини снимени во Амазон (Видео/Фото)


Амазон реката во себе ги крие розевите делфини. Тие се вклучени во paraphyletic група се класифицирани како припадници на суперфамилијата Platanistoidea.

pink dolphin 3

Ова е најголемиот делфин во светот.

Поголемиот дел од својот живот е во слатководни води, а може да растат поголеми од човекот.

Должината на телото може да варираат од 5,0-7,9 метри, во зависност од подвидовите. Женките обично се поголеми од мажјаците.

Најголемите женски Амазон речни розеви делфини се до 2,5 m  во должина и тежи 98,5 килограми.

tumblr_lh12flBhGi1qhrjomo1_500

Најголемите машки делфини се 94 килограми

Тие немаат врати пршлени, овозможувајќи им да ја вртат главата за 180 степени.

Нивната флексибилност е важна во навигацијата низ поплавените шуми.

Исто така, тие поседуваат долги клунови кои содржат 24-34 конусни и мол тип заби на секоја страна од вилиците.

Машки достигнува сексуална зрелост на околу 7 метри (2 метри) и женски на околу 5,5 метри (1,7 метри).

pink_dolphin_early

Повеќето младенчиња се родени во периодот меѓу јули и септември,

Младите ги следат нивните родители неколку месеци, и често се гледа пливање на розе делфините со две или повеќе мали.

Нивните крвни садови биле многу блиску до површината на кожата и во одреден период од годината добиваат навистина изразена розе боја.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1