Русија: Девет медиуми прогласени за странски агенти


„Гласот на Америка“ и „Радио Слободна Европа“ се дел од списокот со медиуми кои Москва отсега ќе ги третира како странски агенти. Според новиот Закон, медиумите мора да го наведат изворот на финансирање.

Претходно, Вашингтон нареди да се регистрираат руските канали „Раша Тудеј“ и „Спутник“ како странски агенти поради наводна вмешаност во ланските претседателски избори.

Медиумите ги негираат тврдењата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1