Тројца пратеници во затворски, тројца во домашен притвор


Тројца од шестмината пратеници кои се осомничени од Јавното обвинителство во истрагата за упадот во Собранието на 27 април добија 30 дневен притвор од судот, додека тројца нема да смеат да го напуштат својот дом.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски добија мерка притвор од 30 дена на денешниот распит во Кривичниот суд во Скопје. Тројцата нивни колеги од законодавниот дом, Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, како и Љупчо Димовски од Социјалистичката партија добија мерка домашен притвор. Тие имаат право на жалба во следните 24 часа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1