Руски муслимани се заколнале дека до крај на животот ќе се бори против ИСИС


Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров најави дека во борбата против “Исламска држава” треба да се активираат не само ВВС, но и копнените сили, пренесе Интерфакс.

Тој истакна дека нанесувањето на авиоудари неспорно е правилно, но треба и “пешадија за да ги избрка овие шејтани” и изрази жалење што Чеченија засега не може да учествува директно во операцијата.kadirov

Кадиров вели дека илјадници доброволци се подготвени да се вклучат во борбените дејства. “Ние сме во борбена готовност, №1. Во секој момент сме подготвени да тргнеме.

Имаме десетици илјади доброволци. Уште при крајот на 1999 година се заколна пред Куранот дека до крај на животот ќе се бори против овие шејтани “, изјави Кадиров.

Кадиров изјави дека поради офанзивата во Сирија, лично денес ја проверил борбената готовност на “Летачкиот одред”, падобрански-десантнтно поделба, формирана само од офицери од тајните служби.

Борците извршија падобранско скокање од максимално дозволена висина и слетаа во наведениот квадрат. Во последните 2 недели тие извршија повеќе од 40 слични скокови на непознат комплекс, истакна Кадиров по проверката.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1