Tag Archives: s5

Научниците го пронајдоа Светиот грал: Ископан во Русија, решена мистерија стара 558 милиони години

Научниците потврдија дека необичен фосил со овална форма кој го пронашле пред неколку години, всушност е најстар познат животински фосил. Тоа откритие е вистински „свет грал“ во палеонтологијата. Имено, со децении меѓу научниците владееше дебата за потеклото на Дикинсониа, која на Земјата живеела пред 558 милиони години, во текот на периодот Едиакаран. Се см,ета дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Детали за драмата во Косово: Снајперист го чекал Вучиќ

Терористи биле подготвени да пукаат во претседателот на Србија, Александар Вучиќ доколку продолжел со патот кон Бање, пренесува Србија денес. Неговата посета не била реализирана поради барикадите кои долж патот биле поставени од поранешни припадници на ОВК предводени од претседателот на општината Беким Јашариј. Кфор и КПС му порачале на претседателот на Србија дека на […]

______________________________________________________________________________________________________

Дајана поради него сакала да остави се: Почина љубовникот на принцезата

Некогашниот љубовник на принцезата Дајана, Оливер Хоар (73) почина во Франција после долгогодишната борба со тешката болест. Оливер беше трговец на уметнички дела и долгогдишен пријател на принцот Чарлс, но и на Дајана опсесија и голема љубов. Како што се шпекулирало, Дајана и Оливер почнале афера по смртта на таткото на принцезата, Ерл Спенсер, во […]

______________________________________________________________________________________________________

Граѓаните скапо ги плаќаат становите како енергетски ефикасни, а всушност не се

Граѓаните плаќаат поскапо за станови што се водат како енергетски ефикасни, а всушност не се. Според сегашната законската регулатива, енергетската ефикасност кај новите згради се оценува додека се во фаза на проект, а не како финален продукт. Експертите го лоцираат проблемот во непрофесионалноста на градежниците. Новите правилници, што треба да стапат во сила до крајот […]

______________________________________________________________________________________________________

Србија ќе бара воени станови и оружје од другите поранешни југословенски републики

Србија во поранешните југословенски републики оставила над илјада воени станови, но и подвижен воен имот, што е запленет при повлекувањето на ЈНА. Колкава е вредноста на тој имот, но и на оној кој го бараат поранешните југословенски републики, ќе се знае на 13 септември, на состанокот на Меѓуесорската работна група за спроведување на Анексот А […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицотакис: Дадовме македонски јазик и идентитет без да добиеме нешто за возврат

Кое беше постојаното барање на скопската страна, поважно и од името? Македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ние го дадовме тоа и го дадовме без во суштина да добиеме нешто за возврат и ова е длабоко загрижувачко, бидејќи се поврзува со скопскиот идредентизам, вели претседателот на Нова демократија Киријакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Алфа“, […]

______________________________________________________________________________________________________

Се појавија голи фотографии од Северина – се огласи менаџерот

Пред 14 години популарната пејачка Северина Којиќ доживеа вистински шок на естрадната сцена кога се појави нејзиното наводно приватно видео со експлицитна содржина. Иако јавноста во најголема мера заборави на тоа видео, а популарната пејачка со текот на годините го достигна заслуженото звање на музичка дива, новите фотографии кој се појавија на интернет повторно ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Инженерот кој го градел мостот на смртта во Џенова обвинува: Се што градеа тие се урна!

Мостот Моранди се урна поради големиот пропуст при изградбата на потпорните столбови поради кои конструкцијаа не можеше да ја издржи тежината на густиот сообраќај, тврди инженерот Саверио Ферари, кој работел за компанијата која го градела. Тој недостаток и фактот дека властите не го пренасочувале тешкиот сообраќај кон алтернативните патни правце се главни причини за смртоносната […]

______________________________________________________________________________________________________

Возач го запрел камионот на работ на разрушениот мост во Џенова (ФОТО)

Скоро сто метри пат исчезнаа во 15 секунди кога околу пладне се сруши дел од мостот Полцевера, недалеку од Џенова. Според првите информации под рушевините останале затрупани возила во кои имало луѓе, на терен се сите расположливи екипи од брзите служби, пожарникари, брза помош, полиција и работници на автопатите со оглед дека мостот се наоѓа […]

______________________________________________________________________________________________________

Меркел: Не доаѓа во предвид промена на границите во Западен Балкан

Канцеларката Ангела Меркел изјави дека територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан е неприкосновен. Со оваа изјава , објавена на сајтот на германската Влада , Меркел ги отфрли сите настојувања да се ревидираат границите повлечени по војните на Балканот. ,,Територијалниот интегритет на државите од Западен балкан е дефиниран и неприкосновен. Тоа повторно мора да се […]

______________________________________________________________________________________________________

17 години по злосторството, погребан Крсто Гоговски, еден од 12-те киднапирани Македонци

По 17 години од киднапирањето и убиството и 14 години по наоѓањето на делови од телата на 12-те киднапирани Македонци во конфликтот во 2001 година, Крсто Гоговски конечно ќе го најде својот мир. Крсто  ќе биде упокоен на гробиштата во село Непроштено и со тоа ќе биде првиот од 12-те киднапирани Македонци кој ќе биде […]

______________________________________________________________________________________________________

Сопругот на убиената пејачка Јелена Марјановиќ пуштен од притвор: Зоран изгледа непрепознатливо

Зоран Марјановиќ, сопругот на брутално убиената пејачка Јелена Марјановиќ, денеска излезе од притвор во кој беше од 15 септмеври минатата година. Зоран просториите на затворот ги напушти во 16.50 часот, а го пречека адвокатот Стефан Јокиќ. Марјановиќ изгледа значително поинаку отколку јавноста што го памети пред да оди во притвор. Имено, тој е избричен и […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео од акцијата на македонската полиција – падна градоначалникот на Ново Село

Градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата. Приведувањето го потврдија од СВР Струмица со соопштение. Во него се наведува дека синоќа во близина на село Бадилен, од страна на полициски службеници, се запрени две моторни возила натоварени со картонски кутии со цигари. -Во едното возило имало 29 кутии со по […]

______________________________________________________________________________________________________

Студентка намерно заразила 324 мажи со ХИВ-вирус

19- годишната студентка од Кабарак, Универзитетот во Накур во Кенија, заболела од ХИВ при незаштитен однос па одлучила да им се одмазди и оваа ужасна болест да им ја пренесе преку секуален пат на 2.000 мажи. Студентка од Кенија vo 2014 открила дека со ХИВ вирус инфицирала 324 мажи со кои имала секс. Таа се […]

______________________________________________________________________________________________________

Објавено видео од тепачката меѓу Бразилците и српското семејство

На социјалните мрежи најпрво се појавија фотографии, а сега и видео од тепачката меѓу навивачи на Бразил и Србија, во која според коментарите подебелиот крај го извлекло семејството од Србија. Немилиот настан се случил на натпреварот од групната фаза меѓу репрезентациите на Бразил и Србија, кој „кариоките“ го добија со 2:0. Some fghts #Serbia vs […]

______________________________________________________________________________________________________

Дебар добива најсовремен Аквапарк, единствен на Балканот

Сместен во кругот на бањскиот локалитет во Косоврасти, на „Дебарски Бањи-Цапа“, покрај прекрасното Дебарско Езеро, претставува уникатно место на незаборвани мигови во базените со тремоминерална вода рангирана на прво место во Европа по нивната лековитост. – На површина од шест илјади квадратни метри се дава неограничена забава во базените со најинтересните и нјаиновативните атракции. Дизајниран […]

______________________________________________________________________________________________________

УХМР со вонредна прогноза – од понеделник пресврт во времето, особено среда и четврток

Утре услови за нестабилност ќе има претежно во планинските региони и на север во Скопско. Во понеделник ќе дува засилен ветер и повеќе нестабилно ќе е кон западот, со пороен дожд, грмежи и северен ветер. Во вторник се очекува условите за нестабилност да се помали, а во среда и четврток да биде претежно сончево со […]

______________________________________________________________________________________________________

Ахмети: Нема Голема Албанија, Албанците да ги јакнат државите во кои живеат

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети порача дека нема да има национално обединување на Албанците во една држава, туку дека тие треба да ги јакнат државите во кои живеат и заедно да се интегрираат во Европската Унија. Ахмети синоќа во емисијата „Пресинг“ на приштинската Т7 рече дека „нема Албанец кој не ја […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1