Tag Archives: s5

МВР со детали за пожарот кој беснееше во Карпош

На улицата „Вич“ во Скопје во зграда на 17 кат денеска во 10:10 часот избувна пожар во стан во кој бил 58-годишниот В.Ѓ кој заради вдишување на поголемо количество на чад, со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Ургентен центар при Клинички центар „Мајка Тереза“. Од страна на Бригадата за противпожарна заштита пожарот […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев за дуелот со Мицковски: гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

Премиерот Зоран Заев за денешниот ТВ-дуел со Христијан Мицкоски во рамки на емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 ги повика граѓаните масовно да го следат телевизиското соочување. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е тешко да се дебатира со него бидејќи „е неодговорен“. Тежок, неодговорен, за многу важни работи не помага на државата. Разбирам дека […]

______________________________________________________________________________________________________

7 смртни случаи од последица на грип за 10 дена

Нови седум смртни случаи од компликации од грип во земјава, објави во неделниот извештај ИЈЗ. Починатите се на возраст од 37 до 82 години. Тројца се од Скопје, две лица од Кичево, и по еден од Ресен и Валандово. Двајца претходно немале други заболувања, а петмина имале хронични болести. Нема информација каде биле лекувани и […]

______________________________________________________________________________________________________

Поранешна Мис Тин Универзум почина од срцев удар на 19-годишна возраст

Манекенката и некогашна Мис Тин Универзум, Лоте ван дер Зи, почина еден ден пред да наполни 20 години. Холандската манекенка починала од срцев удар додека била на зимување со семејството во Австрија .Нејзе одненадеж ѝ се слошило за време на зимувањето во Вестендорф, во Австрија, каде планирала заедно со семејството да го прослави роденденот. Таа […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата и Собранието почнаа да го користат новото име

Владата и Собранието веќе почнаа да го користат новото име Република Севрена Македонија во комуникацијата со медиумите. По вчерашното стапување во сила на Договорот со Грција и на новото уставно име, се очекува тоа да го направат и останатите државни институции. Меѓуресорската работна група формирана од Владата за извршување на обврските од Преспанскиот договор донесе […]

______________________________________________________________________________________________________

Веља: Немав намера да го убијам Саздовски, жал ми е

Судењето за убиството на Никола Саздовски продолжи по паузата по барањето на адвокатот на обвинетиот Бесир Беља, Насер Рауфи, кој побара прво да се изврши реконструкција на настанот, а потоа да се врши вкрстено испитување на обвинетите, што беше одбиено од Судечкиот совет, објави 24 Инфо. Прв сведочеше Беља, кој диреткно беше испитан од адвокатот, […]

______________________________________________________________________________________________________

В година седум продолжени викенди за сите граѓани

Во 2019 година македонските граѓани ќе имаат седум продолжени викенди. Првиот продолжен викенд в година ќе биде за Божик, зашто неработен ден е 7 јануари, понеделник. Слична е ситуацијата и со христијанскиот празник Велигден, кој в година како неработен е на 29 април, понеделник. Неработниот ден за 24 Мај – „Св. Кирил и Методиј“, Ден […]

______________________________________________________________________________________________________

Казни до 4.000 евра за неисплата, затвор за барање парите од К-15 да се вратат

Работодавците од приватниот сектор имаат уште само еден ден, понеделник, за да им исплатат К-15 на своите вработени и да избегнат казна до 4.000 евра, од кои од 2.000 до 3.000 евра се за фирмата и од 500 до 1.000 евра за одговорното лице во неа. Законодавецот предвидел и казна затвор од една година за […]

______________________________________________________________________________________________________

Цунамито ги носи бендот и публиката на концерт (ВИДЕО)

Објавена е снимка и од моментот кога голем бран погодил поп-концерт, на кој настапувал бендот Севентин, на плажата Танжунг Лесунг. Фронтменот на бендот објави на социјалните мрежи дека загинале менаџерот и басистот на групата, додека по останатите тројца членови на бендот и неговата жена се уште се трага.

______________________________________________________________________________________________________

Снимена неверојатна сообраќајка – возилото летна во воздух (Видео)

На социјалните мрежи се појави снимка која утрово ја снимија камерите пред словачкиот тунел Борик. Нешто пред пет часот до тунелот забрзано дошло БМВ, кое удрило во заштитната ограда, полетало и удрило во врвот на тунелот. По неколку вртења во воздух слетал на тркала. Возачот на БМВ-то (44) од автомобилот излегол неповреден, а алкотестот покажал […]

______________________________________________________________________________________________________

Пред да исчезне се допишувал со девојка од Тетово: Потребна е помош за пронаоѓање на момчето

Момчето кое исчезна во Скопје се допишувало со девојка од Тетово, велат неговите блиски на Фејсбук и бараат помош. Ги очекувал родителите со радост, но му се изгубила секаква трага. Се бара хакер кој ќе го пробие пасвордот за да се види кој се допишувал со него и дали е киднапиран. Мајка трага по својот […]

______________________________________________________________________________________________________

Јаќоски: Петте жртви кај Смилковско езеро се убиени во брз временски период

Со задоцнување од еден ипол час во Кривичниот суд почна рочиштето за случајот „Монструм“ на СЈО. Причина за пролонгирањето беше вклучениот аларм во новата зграда на Кривичниот суд. Поради неможноста да се исклучи алармот, беше прекинато снабдувањето со струја во судот. По надминувањето на проблемот, вработените, обвинетите и нивните бранители, кои чекаа пред зградата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Престрелка со пиштоли и калашникови во строгиот центар на Тетово

Три лица се уапсени и задржани во полиција по синоќешната престрелка во Тетово. На инцидентот му предходела расправија во едно од казината во центарот, помеѓу 34 годишен тетовец од една страна, и уште две 43 годишни лица, едниот исто од Тетово, другиот од Лавце. Откако излегле надвор, започнало пукањето. Во синоќешната престрелка во строгиот центар […]

______________________________________________________________________________________________________

Метеоролозите најавуваат снег

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнале во Пожаране (39 литри на метар квадратен), а најмалку во Скопје-Петровец и во Крива Паланка (3 литри на метар квадратен). Утринава врнежите се пообилни во северозападните делови од државата, а во источните делови на места врнежите се престанати. Во текот на денот ќе преовладува променливо облачно време со […]

______________________________________________________________________________________________________

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против. Собраниската Комисија со мнозинство гласови во средата го препорача да му се одземе пратеничкиот мандат на Груевски заради издржување […]

______________________________________________________________________________________________________

Џес Бејли си заминува, Трамп ја предложи Кејт Мари Брнс за нова американска амбасадорка

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја предложи Кејт Мери Брнс за нов амбасадор на САД во Македонија. Taa треба да дојде на местото на сегашниот амбасадор Џес Бејли. Според соопштението од Белата куќа, Мери Брнс во Скопје доаѓа од Атина каде од лани e заменик-амбасадорка. Претходно таа била заменик-шеф на мисијаta на САД во ОБСЕ. Таа […]

______________________________________________________________________________________________________

Замрзнати се сите штабови на ВМРО ДПМНЕ, партијата не може да функционира

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска на прес конференција изјави дека одлуката за замрзнување на 69 објекти во сопственост на партијата го опфаќа целиот имот со кој располага ВМРО-ДПМНЕ. Како што рече тој вредноста на недвижнините кои се во сопственост на партијата изнесува околу 10 милиони евра, а нивното замрзнување, додаде, ќе предизвика сериозна […]

______________________________________________________________________________________________________

Актерката од „Село гори, а баба се чешла“ пронајдена мртва, вереникот е во кома

Ивана Млаѓовиќ починала, додека нејзиниот вереник Милош К. е во тешка состојба откако двајцата се пронајдени без свест во станот на свој пријател. Ивана Млаќовиќ (30) од Косовска Митровица, која беше Плејбој зајачица и епизодна актерка во српската телевизиска серија „Село гори, а баба се чешла“, е пронајдена мртва во станот на својот пријател во […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1