Џес Бејли си заминува, Трамп ја предложи Кејт Мари Брнс за нова американска амбасадорка


Американскиот претседател, Доналд Трамп ја предложи Кејт Мери Брнс за нов амбасадор на САД во Македонија. Taa треба да дојде на местото на сегашниот амбасадор Џес Бејли.

Според соопштението од Белата куќа, Мери Брнс во Скопје доаѓа од Атина каде од лани e заменик-амбасадорка. Претходно таа била заменик-шеф на мисијаta на САД во ОБСЕ. Таа исто така ги претставувала интересите на САД во Шпанија, Боливија, Унгарија и Турција. Одлучно зборува повеќе јазици меѓу кои Унгарски, Шпански и Турски. Нејзината номинација треба да помине во американскиот Сенат, а мандатот на амбасадорот Бејли во Скопје завршува кон крајот на годинава.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1