Руски научници развиваат вакцина против ебола


ebola-virus-03Ана Попова која е шеф на руската Агенција за заштита на правата на потрошувачите, соопштила дека руските стручњаци развиваат вакцина против ебола.

Во „Вектор“ – Центар за вирологија вакцината е во фаза на предкличиќки тестови.

Покрај тоа туските аеродроми се константно надгледувани за тоа кои патници пристигнуваат од земјите во кои има сличаеви на ебола.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1