Се држи во тајност најотровната сусптанца позната за човекот


Научниците открија нов вид од токсинот botulinum, за кој се верува дека е најотрвоната сусптанца. Бидејќи сеуште не е создаден антиотров од безбедносни причини не се откриваат многу информации за оваа суспстанца.

bakteria, virus, labaratorijaДоволни се 2 милјардити делови од еден грам да се вбризгаат во крвта за да се убие човек. Доколку човек вдишува од оваа суспстанца, доволни се 13 милјардити делови од еден грам за да убијата возрасен човек.   Со само 1 супена лажица, може да се убијат сите жители на еден град. Токсинот од бактеријата Clostridium botulinum, ги блокира хемикалиите кои им овозможуваат на нервите да функционираат.

Можеби се прашувате како имаме олку информации, за една ваква сусптанца? Пред овој пронајдок беа пронајдени уште седум видови од фамилијата на botulinum, но овоj пронајдок познат и како  botulinum H  е најотровниот досега.

Infosport.kom

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1