Се излеа Вардар кај Велес


Се излеа Вардар во Велес. Надојдената река поплави дел од населбите Шорка и Речани. Под вода се повеќе куќи, а целосно поплавени се земјоделските површини.

vardar izlean poplavaПоплавниот бран почна утринава. Жителите од овој регион велат дека реката се уште наодаѓа па поголем дел од населението ги напуштиле домовите.

Овој реон и по неколку пати во годината се поплавува велат жителите.. сепак не паметат вакво излевање на реката Вардар.

Инаку надојдената река поплави и половина од градскиот парк.. Под вода се тенискиот терен и трим патеката..

Интензивните врнежи од дожд пак го наполнија и езерото Младост. Само 10-тина сантиметри недостасуваат водата да прелие преку браната.

Sitel

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1