Се протестира и денес – ечи “предавници” пред Собрание


И покрај студот и снегот денеска демонстрантите излегоа на протест пред Собрание поради седницата за финалната фаза од уставните измени.

Тие велат дека протестот е за одбрана на македонското име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ и против, како што наведуваат, „најголемото национално предавство“.

На протестот учествуваат членови на граѓанските здруженија „Македонија блокира“, „Христијанско братство“, партијата „Единствена Македонија“, „Твордокорни“.

Улицата пред Собранието е целосно блокирана, а се забележува и зголемено присуство на полицијата.

Македонија, Предавници и Платеници ечи пред Собрание каде седницата ќе започне во 15 часот.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1