Се сруши МИГ-21 кај Велика Горица – пилотот преживеал! (ФОТО)


Борбен ловец на Хрватската војска МИГ-21 нешто пред 15 часот се срушил, според првичните информации, на подрачјето на Велика Горица.

avion hrВоен авион на хрватската војска се урна во вторник кај местото Ломница, а според првичните информации пилотот преживеал.

Несреќата се случила во 14:55 часот, а било потврдено дека станува збор за воен авион на Хрватската војска од типот „миг 21“.

Врвот на Хрватската војска трпеше постојани критики за состојбата на авионите, а посебно за леталата што неодамна се вратија од ремонт во Украина.

mig-hr

hrvatska

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1