Се укинуваат мерките против загадувањето, утре почнува второто полугодие


Вонредните мерки за намалување на загадувањето се стопираат денеска во 18 часот, информираше Шилегов. Според информациите на Градот среднодневните концентрации на ПМ 10 честички во воздухот се под дефинираниот праг за алармирање од 200 милиграми на метар кубен.

Овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот. Од Градот апелираат граѓаните да не ги користат своите возила без потреба и да се користи јавниот превоз, за затоплување на домовите да не се користат отпадни материјали.

Со стопирањето на мерките на Владата, од утре завршува и продолжениот зимски распуст на учениците, кој беше пролонгиран, информираат од Министерството за образование.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1