Секој ден допирате 15 пениси!


Во тоалетите ширум велика Британија овие денови се појави еден необичен плакат со кој луѓето се повикуваат редовно да ја одржуваат хигиената на своите раце.
55749-pranje-rukuЗатоа што на лушето не им е доволна заканата од жолтица и другите инфекции предивиани од разноразни бактерии и вируси, британските власти одлучија да превземат драстични мерки за да ги натераат своите сограѓани често да си ги мијат рацете, посебно по употребата на тоалетот.
Така, овие денови на вратите на многубројните WC-a се појави шокантна порака која би требало да го мотивира секој да се фати за чешма и сапун.
– Нема причина за маника, само измијте ги рацете! Ако не сте знаеле, секој ден се повеќе раце доаѓаат во индиректен контакт со 15 пениси (допирот на кваките на вратата, спортски реквизити и други предмети). Мијте ги рацете по одењето во WC!, порачува контроверзниот плакат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1