Секоја боја на јајцето има значење – еве кое


Бојадисаните јајца се симбол на новиот живот и се неодминлив дел од Велигден и велигденските обичаи. Боите можат да бидат различни – од жолта, сина, виолетова, црвена, тиркизна, зелена и други. Која и да ја изберете нивната цел е иста – да се израдуваат децата и да покажеме како веруваме во новиот живот.

Но, дали знаевте дека секоја боја си има свое значење? – еве кое

jajca veligden4

– Црна – вечност

– Жолта – светло, среќа

– Црвена – божествена љубов, надеж

– Кафеава – среќа

– Бела – чистота, невиност

– Портокалова – издржливост и сила

– Зелена – раст

– Виолетова – надеж и вистина

– Сина – здравје

Исто така, и знаците на јајцата имаат свое симболично значење:

– круг околу јајцето е вечност,

– точките се солзите од Марија,

– триаголникот е симбол на светото Тројство.

Како украсни предмети кои станаа дел од велгденската традиција служат пилиња, зајачиња, кокошки, петли како и комбинација од сите при правењето декорации, без разлика дали ќе се решите да ги правите сами или да ги купите.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1