Шокантна исповед на Марина: Била жртва на мајката, имала три абортуси и сечела вени


Мајка и ја тепала, ја кубела за коса, велела дека е бескорисна и ја нарекувала проститутка бидејќи на 14 години едно момче првпат ја бакнало во уста. Ова е исповед на уметникот со светски глас и реноме Марина Абрамовиќ.

Таа како тинејџерка верувала дека е многу грда. Имала голем нос, многу мозолчиња, ужасна фризура, ортопедски чевли и очила со дебели стакла.marina-abramovic-640x432

Некогаш неугледно девојче, денес уметничка икона и многу убава жена која наскоро ќе влезе во седмата деценија од животот. Своето растење таа го опишува во автобиографијата „Одење низ ѕидови“.

Книгата ја следат многу полемики, посебно оној дел во кој таа објаснува дека имала три абортуси бидејќи никогаш не сакала деца.

Автобиографијата на Абрамовиќ е бескомпромисна исповед како и сите нејзини перформанси во кои животот и уметноста се во нераскинлива врска.

Во книгата раскажува и дека има сечено вени, но и дека сопругот од неа барал безобразни работи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1