Што ќе му подари Вучиќ на принцот Чарлс?


Претседателот на Владата на Србија Александар Вучиќ ќе му подари икона на Белиот ангел на британскиот принц Чарлс. Тоа е личен подарок на Вучиќ за принцот од Велс.ikona bel angel

Иконата на Белиот ангел носи категоризација број еден на заштита на УНЕСКО. Оваа реплика е изработена во женскиот манастир „Св. Восресение Христово“ во бачката Епархија.

Британскиот престолонаследник Чарлс и неговата сопруга Камила ќе допатуваат денеска во Белград. Оваа посета е дел од патувањето на принцот Чарлс на регионот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1