Астронаутот кој најдолго беше во вселената, ја напушта НАСА


Американскиот астронаут Скот Кели, кој е национален рекордер по должината на времето кое го има поминато во вселената, објавува дека неговото патешествие завршува.skot4

Неговата понатамошна работа ќе продолжи со тоа што ќе помогне во истражувањата поврзани со космосот.

Универзумот е огромен простор а постојат уште милиони милји кои треба да се истражат, вели Кели.

Инаку Кели стана рекордер во НАСА, кој во вселената поминал дури 540 дена, а во тој период постојано споделуваше фотографии на социјалните мрежи и ја забавуваше публиката која го следеше.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1