Си градел куќа од соништата на Кале без дозвола


Овластен градежен инспектор на општина Центар со полициска придружба денеска затвори нелегално градилиште во населбата Кале, откако во текот на вчерашниот ден донесе решение за отстранување на повеќе градби – потпорни ѕидови, оградни ѕидови, помошни објекти и доградба.

На инвеститорот на градбата од Oпштината му било наложено веднаш да престане со градење и да ги отстрани дивоградбите. Откако тој не го сторил тоа, овластениот градежен инспектор го затворил градилиштето.

„Инвеститорот гради огромна градба без никаква документација и на незаконски начин, со што зафаќа дел и од строго заштитената зона за градење, односно тврдината Кале“, се наведува во соопштението од Центар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1