Сијалица вампир – работи на човечка крв (Видео)


Светилка која во себе содржи луминол, иста хемиска смеса која се користи од страна на форензичарите со цел да пронајдат траги од крв на месотот на злосторството.

Lampa-radi-na-ljudsku-krvЛуминолот реагира на крвните клетки и произведува сина светлина. Како би било да морате да прокрварите секој пат кога ќе посакате да осветлите нешто во собата во која се наоѓате?

Би размислиле ли за тоа да дадете свој допринес во глобалното затоплување на начин со тоа што би заштедиле на енергија.
Токму тоа е идејата за светилката која е дизајнирана од страна на Англичанецот Мајк Томпсон кој моментално е на работа во Холандија.

За да ја користите, прво мора да направите смеса од аквационен прав. Потоа искршете стакло, исечете се и капнете неколку капки крв на сијалицата на лампата.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1