Силно невреме ги погоди Хрватска, Словенија и Италија


Невреме погоди делови на Хрватска, Словенија и Италија во доцните попладневни часови, а се очекува временските неприлики да се интензивираат во текот на ноќта.

Силното невреме во попладневните часови зафати делови од северозападна Хрватска, вклучувајќи го и подрачјето на Загреб.

Бурата зафати делови од Словенија, по должината на границата со Хрватска, како и делови на Корушка.

Во некои области падна и град, а пожарникарите, поради поплавени 20-тина објекти имаат полни раце работа, јавуваат хрватските медиуми.

Големите проблеми по силната бура има и во североисточниот дел на Италија.

Метеоролозите од Хидрометеоролошкиот институт на Хрватска најавуваат дека локалната нестабилност може да се интензивира преку ноќта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1