Скандал: Копале земја од насипот за да градат згради – зошто дојде до поплавите во Хрватска


Попуштањето на насипот кај Раево село предизвика катастрофа во Гуња, Раево село, Врбањ

jutarnji.hr дојде во посед на сателитски фотографии, кои се чини дека се потврда на сомневањата на презентираните информации во медиумите – дека постои можност насипот во Раево село да се урнал од подкоп на чакал за изградба на автопат.

nasip-raevo-selo

Имено, овие фотографии не можат да се сметаат за конечен доказ, на нив се гледаат како багери копаат чакал во 2013 година, а изградбата на насипот е завршена 2011.

NASIP1

Да се потсетиме, пробивање на насипот предизвика катастрофа во областа Гуња, Раево село, Врбањ …

NASIP2

Насипот попушти во ноќта од сабота на недела, во раните утрински часови. Тоа беше порој кој носеше се пред себе.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1