СКОПЈЕ СЕ ГУШИ ВО МАГЛА: Најзагадено Лисиче


Во сите скопски општини, Тетово, Битола и Кавадарци се регистрирани високи концентрации на ПМ10 честичките.skopje-magla-5-150x150

Според мерењата, загаденоста е најголема во вечерните и ноќните часови, кога на мерните станици се регистрирани концентрации од 250 микрограми на метар квадратен во Лисиче и Тетово, 230 во Битола и Кавадарци, во Центар, Карпош и Гази Баба 180 и по 100 микрограми на метар кубен во Миладиновци и кај Ректорат во Скопје.

Концентрациите на ПМ10 честичките се намалени од утринските часови, но се над дозволените 35 микрограми на метар кубен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1