Снег во Македонија- еве каде вее во моментов


Слаб снег провејува на неколку планински врвови низ земјава во моментов. На Попова Шапка вее слаб снег, но не е додолвно за да се формира снежна покриа. Слаби снежни врнежи и на Маврово но и таму атмосферата воопшто не потсетува на зима.

sneg pagja

Слаби снежни врнежи и на плаинските превои Плетвар и Стража.

Од Македонија пат информираат дека сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози. Магла со видливост до 50м. има на патните правци Велес-Каталаново,  Стража и Прилеп-Крушевo.

Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Делчево, Виница – Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово   и Катланово-Велес.

На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно управување со  возилата,почитување на поставената сообраќајна сигнализација, како и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Kurir

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1