Со што се смирува притисокот


caj_thumb_medium490_0

Чајот од хибискус не само што е вкусен, туку е и подеднакво закрепнувачки, особено за оние кои страдаат од висок крвен притисок.

Вкусот потсетува на оној на брусницата и нежно го снижува крвниот притисок, истовремено отстранувајќи го вишокот вода насобрана во телото.

Хибискусот е богат со фитонутриенти наречени антоцианини кои ги блокираат соединенијата што предизвикуваат стеснување на крвните садови, но без нуспојавите кои ги предизвикуваат лековите.

Теа Модерна

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1