Сончево и топло време, температури до 36 степени


Во Македонија времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во северните делови ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе биде од 10 до 18, а дневната од 31 до 37 степени, додека УВ индексот ќе изнесува 7.

prolet drvo sonce

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне 36 степени.

До крајот на неделава продолжува периодот на многу топло време за овој дел од годината, со дневни температури од 31 до 38 степени. Во недела ќе дува умерен, повремено засилен западен ветер, а од попладнето се очекува да настапи позначителна промена на времето со пад на дневната температура и локален дожд.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1