Спасен алпинистот кој три дена беше заглавен на Олимп


Грчките спасувачи вчера попладне најпосле стигнаа до 30-годишниот романски алпинист, кој од саботата беше заглавен на карпа на 2.800 метри надморска височина, откако се изгубил при искачување на планината Олимп.

Локаланите власти соопштија дека тој бил во добра здравствена состојба.

Романецот во саботата вечер ги повикал спасувачките служби велејќи дека се заглавил на карпа и се изгубил додека се обидувал да стигне до врвот на планината. Спасувачка екипа стационирана на планината веднаш почнала да го бара алпинистот, но нивните напори во голема мера беа попречени од лошите временски услови и ниските температури, кои доведоа и до провејување на снег на Олимп во понеделникот, но и од недостапниот терен каде се наоѓал алпинистот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1