Србија ни врати 367 мигранти од Авганистан


Вчера од српска страна не им беше дозволен влезот на 367 мигранти од Авганистан.

Околу 367 мигранти од вчера се заглавени во прифатниот центар во Табановце бидејќи српска страна не им е дозволен влез.

Фото: Ројтерс

Фото: Ројтерс

Како што информираат од нашата полицијата бегалците од Авганистан заедно со оние од Ирак и Сирија е договорено да се пуштаат, бидејќи доаѓаат од воени подрачја и не се сметаат за економски мигранти, па и затоа не е јасно зошто српската полиција не го дозволува нивниот транзит.

Бегалците засега се сместени во Прифатниот центар на граничниот премин „Табановце“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1