Стигнува најголемата бура на Земјата во 2014


Најголемата бура во 2014 година (до сега), супертајфунот Вонгфонг, од вселената изгледа навистина застрашувачки. Астронаутот Рид Вајман направи неверојатна фотографија на Вонгфонг од Меѓународната вселенска станица и ја објави на Твитер.

– Многу сум ги видел одовде, но една е ваква, напишал тој.

 

bura-480x394

“Нека не ве залажува смирувачката белина на оваа фотографија. Во оваа бура ветровите достигнуваат брзина од 330 километри на час, а брановите висина од 15 метри.

Оваа бура малку ослабе, а се очекува овој викенд да удри на брегот на Јапонија.

Инаку, средиштето на бурата, кое личи на вдлабнатина на фотографијата е со пречник од 40 километри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1