СТОП ЗА ТРАНВЕСТИТИ: Путин им забрани возење на трансексуалците


Новите руски сообраќајни прописи им забрануваат управување со моторни возила на трансексуални личности, транвестити и други лица со сексуални „пореметувања“, јавува денеска АП.

Активистите за одбрана на човечките права тврдат дека станува збор за неуставна одлука, која е дел од нападот на руските ЛГБТ заедници.putin 456

Во одлуката на Владата од 29 декември се наведува дека возачка дозвола не може да добијат лица „со ментални и пореметувања во однесувањето“ според критериумот на СЗО.

Класификацијата на СОЗ вклучува „пореметување на полниот идентитет“, како што е трансексуализам, и „пореметување на сексуалните преференции“, како што се фетишизам и воајеризам.

Организаците за заштита на човечките права тврдат дека станува збор за уште еден пример на методично намлување на основните човекови права на руските граѓани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1