Судар на два воени авиони во Италија – се трага по пилотите


Два италијански бомбардери од типот „торнадо“ со по двајца членови на екипажот се судрија денеска при рутинска обука и се урнаа во густа шума кај градот Асколија, соопштија италијанските воздухопловни сили.

italy-plane-collision-081914-685x320
Очевидци тврдат дека ги виделе двата авиони како летаат ниско во близина на Асколија, по што слушнале удар и виделе голема огнена топка од авионите, кои потоа се урнале, предизвикувајќи пожар во шумата.
Засега нема потврдени информации за тоа дали двајцата пилоти и двајцата навигатори успеале да се катапултираат и во тек е потрага по нив од воздух.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1